Alergjitë – le të mos lejojmë që kjo të errësojë pushimet tona!

Alergjitë – le të mos lejojmë që kjo të errësojë pushimet tona!

Verë, diell, nxehtësi … Tingëllon mirë, apo jo? Ekziston vetëm një moment që shpesh e lë në hije këtë periudhë të mrekullueshme të vitit: një reagim i pakëndshëm ndaj natyrës përreth në lulëzim, i quajtur alergji. Emri i saj mjekësor është polinosis ose ethet e barit. Pemët dhe barishtet janë të mbuluara me polen, gjë që mund të shkaktojë alergji. Në verë, barishtet më alergjike janë drithërat dhe barërat e këqija si misri, gruri, thekra, hithra ose delli.

Simptomat:

Meqenëse poleni është aeroalergjen (d.m.th. i ajrit), reagimi është më i theksuar në traktin respirator. Simptomat më të zakonshme të alergjisë:

  • Rrjedhje hundësh, hundë e mbytur
  • Teshtitje
  • Skuqje e syve
  • Lotim I syve
  • Dhimbje të fytit
  • Kollë

Simptomat më pak të zakonshme janë urtikaria (flluska në lëkurë), angioedema (ënjtje nën lëkurë) dhe dermatiti atopik (inflamacion i lëkurës).

Ka edhe produkte që kane perberje ngjashmeri  me lloje të caktuara të pemëve dhe bimëve, dhe qe mund të shkaktojnë të njëjtin reaksion alergjik si alergjenët eketyre  pemëve  dhe bimëve –ky quhet reaksion I kryqezuar (në lidhje me alergjenët që tashmë shkaktojnë reaksion). Në këtë situatë, duhet të përmbaheni nga ngrënia e tyre në mënyrë që të mos provokoni një alergji edhe më të fortë.

Për shembull, shumica e frutave dhe manave janë të ngjashme me thuprën, dhe nëse jeni alergjik ndaj drithërave, është më mirë të mos hani produkte mielli dhe të mos pini birrë, pasi ato kanë një përbërje shumë të ngjashme dhe për këtë arsye lidhen me njëra-tjetrën. . Nëse keni një alergji ndaj barërave të këqija, duhet të përmbaheni nga ngrënia e vajrave të shalqirit, pjeprit, halvës dhe vajerave bimore .

Trajtimi:

Në rast të alergjisë së theksuar duhet të konsultoheni me mjekun i cili do t’ju diagnostikojë duke marrë për analizë grimcat e lëkurës që përmbajnë alergjen, ose duke bërë një analizë gjaku.Mënyra më e lehtë për t’u marrë me alergjitë është të shmangni kontaktin me alergjenët. Nëse kjo nuk është e mundur, alergologu do të përshkruajë një trajtim specifik për të hequr qafe simptomat dhe gjithashtu do të japë rekomandimet e duhura.Trajtimi më popullor për alergjitë është imunoterapia specifike ndaj alergjenit, gjatë së cilës një dozë e vogël e alergjenit futet në trupin e njeriut. Kjo bëhet ose nën lëkurë (subcutaneous ) ose nën gjuhë (sublinguale ). Si rezultat, imuniteti i një personi alergjik mësohet me këtë substancë dhe reagimi ndaj alergjenit zvogëlohet ose thjesht mund të zhduket.

Një tjetër mundësi trajtimi është simptomatike, domethënë, që synon zvogëlimin e intensitetit të simptomave. Përdoren solucione kripe dhe filtra nazal për hundën, antihistamine dhe barna të tjera që nuk trajtojnë shkakun e alergjisë, por lehtësojnë simptomat e saj.

Në asnjë rast nuk duhet të vetë-mjekoni në rast alergjie, por të konsultoheni me një mjek për këshilla dhe rekomandime për trajtimin e duhur. Kontaktoni mjekun tuaj të TeleDoc, i cili është i disponueshëm 24/7 nga kudo në botë.

Gjithashtu, ekziston një tjetër shkaktar veror i alergjive – pickimi i insekteve.

 Pështyma e tyre përmban substanca që mund të jenë alergjike ndaj shumë organizmave. Më shpesh, alergjitë shkaktohen nga pickimet e bletëve, grerëzave dhe milingonave tropikale, por mushkonjat dhe mishkat shpesh mund të shkaktojnë të njëjtin reagim.

 Simptoma të ndryshme nga lloji i parë i alergjisë:

Skuqje, kruajtje, dhimbje, ënjtje të lëkurës në vendin e pickimit

  • Ethe
  • Dobësi
  • Marramendje

Pjesa tjetër e simptomave janë të ngjashme me reagimin ndaj etheve të barit, e cila shkakton polenin e pemëve dhe bimëve.

Në shenjën e parë të një alergjie të shkaktuar nga pickimi i insekteve, duhet të konsultoheni menjëherë me mjekun tonë të TeleDoc për të shmangur komplikimet e mundshme.

Gjatë verës, si dhe gjatë sezonit të plazhit, rekreacionit në natyrë dhe barbekjuve buzë lumit, është shumë e vështirë të shmanget kjo lloj alergjie, megjithatë rekomandojmë që personat që janë të prirur ndaj llojeve të ndryshme të alergjive të qëndrojnë larg vendeve ku ka. një probabilitet i lartë për t’u  pickuar nga insektet, dhe gjithashtu për të mos i tërhequr ata tek vetja  me një aromë të pasur parfumi.

Kujdesu për veten!

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Add Comment

Name

Email

Website