Inflamacioni i syve dhe trajtimi i tij

Inflamacioni i syve dhe trajtimi i tij

Shumë prej jush, me shumë mundësi, kanë përjetuar një situatë kur zgjoheni në mëngjes dhe ka skuqje të dhimbshme nën njërin sy.Quhet inflamacion i njërës prej gjëndrave të qepallës. Zakonisht, është rezultat i mungesës së higjienës së duhur ose imunitetit të ulët.

 • Shkaqet kryesore të inflamacionit:
 • Kontakti ne sy me stafilokokun aureus
 • Prekja e syve me duar të pista
 • Përdorimi i kozmetikës së dikujt tjetër
 • Të shkosh në shtrat pa hequr make-upin (grimin/ tualetin)
 • Imuniteti i reduktuar
 • Sëmundjet shoqëruese si problemet gastrointestinale, diabeti, krimbat etj

Gjithashtu, stresi i rëndë, rraskapitja dhe depresioni mund të çojnë në formimin e inflamacionit të syve.

Shenjat e sëmundjes:

 • Skuqje e qepallës
 • Kruarje
 • Ënjtje
 • Djegia
 • Shfaqja e një gungë të bardhë ose të verdhë në sy

Trajtimi:

Në asnjë rast nuk duhet të përpiqeni të hapni abscesin e formuar ose të bëni presion mbi të. Ka një fërkim të veçantë të zonës së dhimbshme të qepallës, për të cilën përdoret jod, alkool mjekësor ose jeshile brilante. Pikat e syve dhe kremrat janë gjithashtu të aplikueshme, por ato mund të përdoren pasi të përshkruhen nga mjeku. Shpesh rekomandohen kremra dhe pika si Tobrex ose Tsipromed. Për të përshpejtuar procesin e shërimit, ia vlen të konsumoni një dozë të madhe frutash dhe vitaminash, pasi ato forcojnë sistemin imunitar. Në trajtimin shtëpiak, përdoret edhe aplikimi i indeve të thata të ngrohta pasi nxehtësia përshpejton qarkullimin e gjakut. Në rast inflamacioni, duhet menjëherë të konsultoheni me mjekun tuaj, i cili do të zgjedhë ilaçet më të mira për të hequr qafe këtë sëmundje.

Nëse ndodh inflamacion, është e ndaluar të mbani lentet e kontaktit, të fërkoni sytë dhe të përdorni kozmetikë, pasi kjo vetëm mund ta përkeqësojë situatën. Për të zvogëluar rrezikun e kësaj sëmundjeje, ia vlen t’i përmbaheni rreptësisht rregullave të higjienës dhe të forconi vazhdimisht sistemin imunitar.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Add Comment

Name

Email

Website