Ftohja – çfarë është dhe si duket?

Ftohja – çfarë është dhe si duket?

“Më duket se jam ftohur … po kollitem gjithë ditën dhe më rrjedh hundët” – sa shpesh dëgjojmë fraza të tilla? Le të kuptojmë se çfarë fshihet nën frazën “të kapësh një të ftohtë”. Në fakt, ky është një term krejtësisht bisedor, i pa përdorur në mjekësi. Mjekët e quajnë “të ftohurin” e zakonshëm që ne e dimë ndryshe – ARVI, që do të thotë “infeksion viral akut respirator”.

Për shkak të faktit se virusi hyn në trup, shfaqet një sëmundje e frymëmarrjes. Mbi të gjitha, kjo sëmundje prek fytin, hundën dhe mushkëritë.

ARVI është një sëmundje infektive më e zakonshme tek fëmijët sesa tek të rriturit, për shkak të imunitetit më pak të fortë në moshë të re. Transmetohet nga pikat e ajrit, pra kur kolliteni dhe teshtini, por mund të infektoheni edhe nga kontakti i drejtpërdrejtë me një të sëmurë, pra nëpërmjet puthjeve ose përqafimeve, si dhe kur përdorni të njëjtat enë ose rroba. Prandaj, për ata që tashmë e kanë kapur virusin, është më së miri të izolohen për sigurinë e të tjerëve.

Ky infeksion nxit çlirimin e toksinave në gjak, të cilat i transmetojnë ato në pjesë të ndryshme të trupit. Për t’i shkatërruar ato, trupi i pacientit rrit temperaturën.

Simptomat:

  • Në ditët e para pas sëmundjes, personi zakonisht ndihet i dobët dhe me kalimin e kohës numri i simptomave rritet:
  • Rrjedhje hundësh, teshtitje
  • Skuqje e fytit, kollë
  • Rritja e temperaturës së trupit
  • Dhimbje koke
  • Të dridhura
  • Sëmundje e përgjithshme
  • Dhimbje në zonën e syve

Trajtimi:

Konsultimi me mjekun është gjëja e parë që duhet bërë kur shfaqen shenjat e sëmundjes. Shumë njerëz janë mësuar ta trajtojnë vetë ftohjen, por për shkak të shfaqjes së virusit Covid-19, këshillohet të merrni nje test te shpejte  për shkak të simptomave të ngjashme në këto dy sëmundje, si dhe të kontaktoni mjekun tuaj. Ai mund të përshkruajë ilaçin më të përshtatshëm për ju dhe të përshkruajë trajtimin që do të jetë më efektiv.

Megjithatë, ka veprime përgjithësisht të pranuara që zakonisht ndihmojnë në përshpejtimin e procesit të rikuperimit.

Nëse tashmë jeni infektuar, është shumë e rëndësishme t’i jepni trupit pushim për disa ditë, të mos e mbingarkoni atë dhe të ndiqni regjimin e shtëpisë. Është gjithashtu e dobishme të pini shumë ujë dhe çaj. Kur kolliteni, është mirë të rrisni lagështinë e ajrit dhe të shtoni mjaltë në pije. Ka shumë barna që rrisin imunitetin dhe lehtësojnë simptomat specifike, por është e rëndësishme t’i merrni ato vetëm pasi të konsultoheni me mjekun, i cili do të marrë parasysh specifikat e trupit tuaj.

Rreziku i kontraktimit të ARVI rritet me një sistem imunitar të dobësuar. Hipotermia, mungesa e ushqimit të duhur, sëmundjet kronike, përdorimi i shpeshtë i sasive të mëdha të barnave dhe stresi zakonisht çojnë në të. Për të shmangur këtë sëmundje, ia vlen të përpiqeni të përjashtoni faktorët e mësipërm nga jeta e përditshme, të cilat do të çojnë në forcimin dhe stabilitetin e imunitetit.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Add Comment

Name

Email

Website